OZ.15. Onderwijs - Fietsvergoeding woon-werkverkeer - wettelijk voorzien maximum - goedkeuring
|
OPENBARE ZITTING
Beslissing
MOTIVERING
Juridische gronden
De gemeenteraad is bevoegd op basis van de artikelen 40, §3 en art. 41, tweede lid, 2° van het decreet lokaal bestuur.
De wet van 19 december 1974: regeling van de betrekkingen tussen de overheid en de vakbonden van haar personeel.
Het decreet van 27 maart 1991 betreffende de rechtspositie van sommige personeelsleden van het gesubsidieerd onderwijs en de gesubsidieerde centra voor leerlingenbegeleiding.
Het decreet Basisonderwijs van 25 februari 1997.
De wet van 18 december 2002 tot wijziging van de wet van 8 april 1965 tot instelling van de arbeidsreglementen.
Het besluit van de Vlaamse regering van 8 juli 2011 betreffende de volledige ten laste neming door de werkgever in de onderwijssector van de vervoerskosten voor het openbaar vervoer van en naar het werk en de toekenning van een fietsvergoeding voor het woon-werkverkeer.
De omzendbrief 13AC/CR/JVM/JS, laatst gewijzigd op 24 oktober 2024, betreffende de volledige ten laste neming door de werkgever in de onderwijssector van de vervoerskosten voor het openbaar vervoer van en naar het werk en de toekenning van een fietsvergoeding voor het woon-werkverkeer.
De rechtspositieregeling van het personeel van de gemeente zoals goedgekeurd door de gemeenteraad op 7 november 2024.
De gemeenteraadsbeslissing van 25 juni 2026 houdende de goedkeuring van het arbeidsreglement voor de personeelsleden van de gemeentelijke onderwijsinstellingen van ’t Klavertje Bierbeek (kleuter- en lager onderwijs).
Adviezen
Er werd 21 augustus 2026 een akkoord bereikt binnen het Afzonderlijk Bijzonder OnderhandelingsComité (ABOC).
Argumentatie
Het bedrag van de fietsvergoeding dat terugbetaald wordt door de Vlaamse overheid bedraagt vanaf 1 januari 2022 € 0,21 per kilometer (punt 4.3 omzendbrief 13AC/CR/JVM/JS).
Het artikel 211 van de rechtpositie van het personeel van het lokaal bestuur Bierbeek stelt dat een personeelslid een maandelijkse fietsvergoeding per afgelegde kilometer ontvangt wanneer hij de afstand van en naar het werk volledig of gedeeltelijk aflegt met de fiets. Het bedrag van de fietsvergoeding is gelijk aan het wettelijk voorziene maximum dat op grond van de fiscale wetgeving en de sociale zekerheidswetgeving vrijgesteld is van belasting en sociale bijdragen.
Het wettelijk voorziene maximum dat op grond van de fiscale wetgeving en de sociale zekerheidswetgeving vrijgesteld is van belasting en sociale bijdragen bedraagt in 2026 € 0,37 per kilometer.
In kader van een gelijke behandeling van alle personeelsleden van het lokaal bestuur is het aangewezen de fietsvergoeding voor het onderwijspersoneel op dezelfde voet te brengen als voor al het ander personeel van het lokaal bestuur, zijnde het wettelijk voorziene maximum dat op grond van de fiscale wetgeving en de sociale zekerheidswetgeving vrijgesteld is van belasting en sociale bijdragen.
Het decreet rechtspositie en het decreet basisonderwijs laten voldoende ruimte om lokaal en autonoom concrete afspraken te maken rond rechten en plichten van het personeel en het schoolbestuur.
Financiële gevolgen
In 2025 werd door het onderwijzend personeel 13.731 fietskilometers als woonwerkverkeer opgegeven.
Dit betekent een totaalbedrag van € 2.884 aan uitgekeerde fietsvergoeding aan € 0,21 per kilometer. Dit bedrag krijgt de gemeente terugbetaald door AGODI.
Wanneer het onderwijzend personeel kan genieten van het wettelijk voorziene maximum dat op grond van de fiscale wetgeving en de sociale zekerheidswetgeving vrijgesteld is van belasting en sociale bijdragen (in 2026 € 0,37/km), zou er € 5.080 aan fietsvergoeding uitbetaald worden.
Dit is een meeruitgave van geraamd € 2.196 (€ 5.080 - tussenkomst AGODI à € 0,21/km) op jaarbasis die ten laste komt van de gemeente als inrichtende macht.
Op voorstel van het college van burgemeester en schepenen
STEMMING :
Eenparig aangenomen.
BESLUIT
Artikel 1:
De gemeenteraad keurt goed dat een personeelslid van de gemeentelijke onderwijsinstellingen van ’t Klavertje Bierbeek (kleuter- en lager onderwijs) een maandelijkse fietsvergoeding per afgelegde kilometer ontvangt wanneer hij de afstand van en naar het werk volledig of gedeeltelijk aflegt met de fiets. Het bedrag van de fietsvergoeding is gelijk aan het wettelijk voorziene maximum dat op grond van de fiscale wetgeving en de sociale zekerheidswetgeving vrijgesteld is van belasting en sociale bijdragen.
Artikel 2:
Het bedrag van de fietsvergoeding dat terugbetaald wordt door de Vlaamse overheid wordt aangerekend aan AGODI.
Het overblijvend saldo wordt ten laste genomen van de gemeente.
Artikel 3:
Deze regeling van onbepaalde duur kent ingang vanaf het schooljaar 2026-2027 met als aanvangsdatum 1 september 2026.
Register der bekendmakingen
Deze webpagina vormt het openbare register van gemeentelijke reglementen en verordeningen, in overeenstemming met het besluit van de Vlaamse regering van 28 april 2023 betreffende de bekendmakingen en raadpleegbaarheid van besluiten en documenten van het lokale bestuur met betrekking tot de manier waarop ze moeten worden bijgehouden.
Wanneer een publicatie wordt uitgevoerd, zal er een expliciete "bundel" van het document worden opgeslagen. Op dat moment is het document inhoudelijk niet meer aanpasbaar door de gebruiker.
Deze "bundel" bestaat uit:
De inhoud van de publicatie op het moment dat deze werd uitgevoerd.
Een unieke identificatie van de gebruiker die de actie heeft uitgevoerd.
De tijdstempel waarop de actie heeft plaatsgevonden.
Al deze gegevens staan in een aparte publicatie omgeving die beveiligd en toegankelijk is voor een beperkt aantal personen.